Historia akupunktury
Akupunktura wywodzi się ze starożytnych Chin. Stosowano ją już w okresie kamienia gładzonego czyli w okresie między 10.000 – 4.000 lat p.n.e.
Akupunktura zrodziła się prawdopodobnie ze spostrzeżeń chińskich wojowników dotyczących znikania uporczywych bólów po zranieniu strzałami z łuku lub bronią kłutą.
Najstarszy chiński tekst medyczny, traktujący po części o akupunkturze, w tym o teorii meridianów, to „Huangdi neijing” („Kanon medycyny Żółtego Cesarza”). Dzieło to zbiór tekstów powstałych przed wczesną dynastią Han i skompilowanych w I w.p.n.e., a ostatecznie zredagowanych i wydanych za czasów dynastii Tang (w VIII w.) i dynastii Song (w XI w.).
Badania zmumifikowanego naturalnie ciała „człowieka lodu”, nazwanego Ötzi, sprzed 5 tys. lat, odnalezionego w Alpach, wykazały ponad 50 tatuaży na jego ciele. Niektóre z nich odpowiadają punktom akupunkturowym, które obecnie mogłyby być stosowane w leczeniu dolegliwości Ötzi.
Akupunktura wyewoluowała do samodzielnej specjalności medycznej za czasów dynastii Tang (618-907), powstał również oddzielny wydział medyczny do nauczania tej metody. Wcześniej akupunktura była wiedzą rodzinną, przekazywaną w klanach.
W 1027 roku odlano postacie z brązu, na których zaznaczono punkty akupunktury i meridiany.
W XVII wieku akupunktura dotarła do Europy dzięki misjonarzom i lekarzom holenderskim i francuskim. Jednym z pierwszych europejskich zwolenników akupunktury był Wilhelm Ten Rhyne, który opublikował pierwszy traktat na ten temat w 1683 roku.
W XIX wieku akupunktura straciła na popularności zarówno w Chinach, jak i w Europie, ze względu na rozwój medycyny zachodniej i brak naukowych dowodów na jej skuteczność.
W XX wieku akupunktura odzyskała uznanie dzięki propagandzie komunistycznego rządu chińskiego oraz wpływowemu artykułowi Jamesa Restona w New York Times z 1971 roku. Reston opisał swoje doświadczenia z akupunkturą podczas operacji wyrostka robaczkowego w Pekinie.
Obecnie akupunktura jest uznawana w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Jest stosowana głównie jako metoda łagodzenia bólu i poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na różne schorzenia, ale nie tylko.
Autor: Marcin Goleń
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akupunktura
https://fizjoklinikagorzow.pl/historia-akupunktury-w-10-punktach/
https://gabinetakupunktury.warszawa.pl/historia-akupunktury/
Data dodania 17.01.2024
Data ostatniej aktualizacji 17.01.2024